info@neslihanaslihan.com

Teknoloji̇ Bağımlılığı Danışmanlığı
Buradasınız: Anasayfa / İlgi̇ Alanlarım
Teknoloji Bağımlılığı Danışmanlığı
Teknoloji Bağımlılığı Danışmanlığı

Bağımlılık Nedir?

     Bağımlılık kişinin kullandığı bir nesne veya yaptığı bir eylem üzerinde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlamasıdır.

Teknolojinin Getirdikleri

     Uzmanlar bilgisayar oyunlarının zihinsel fonksiyonlarda bozulmaya yol açtığını düşünmektedirler.Yapılan araştırmalarda bilgisayar başında fazla zaman geçiren çocukların beyinlerindeki temporal dopaminerjik aktivitede artış olduğu ve bu çocukların hiperaktivite bozukluğu kriterlerini taşıdıkları belirlenmiştir.

     Çocuk ve gençlerde teknoloji kullanım süresi arttıkça yapılan çalışmalar aşağıdaki bulguları göstermektedir .

  • Düşünce süreçlerinin bozulduğunu,
  • Kişiler arası duyarlılıkların azaldığını,
  • Genel sağlık düzeyinin düştüğünü,
  • Obsesif, depresif, kaygılı, düşmanca, fobik, paranoid düşüncelerde artış görüldüğünü,
  • Çocuk ve gençlerin giderek yalnızlaştığını ve yüz yüze ilişki kurmakta güçlük yaşadıklarını,
  • Bilgisayar oyunları ile zamanını geçiren çocukların, sosyal gelişimlerinin önemli ölçüde gerilediğini, öz güvenlerinin düşük, sosyal kaygı düzeylerinin ve saldırganlık davranışlarının ise yüksek olduğu tespit edilmiştir.

     Neslihan Aslıhan Teknoloji Bağımlılığı çalışmalarını önleyici, koruyucu zeminden hareketle gencin aile ve okul çevresine de dahil koçluk ve mentorlük hizmetleriyle destekleyerek sürdürür

Gönüllüğün bir yaşam biçimi olduğuna inanan Neslihan Aslıhan TBMM 2014 projesi içinde  Yeşilay gönüllüsü olarak çalışmış, teknoloji bağımlılığı konusunda özel eğitimler aldıktan sonra  projenin İstanbul Avrupa Yakası koordinatörlüğünü üstlenerek   rehber öğretmenlere “Teknoloji Bağımlılığı Eğitimi” vermiştir.